marți, 21 februarie 2012

VENUS, RESPIRA DIN NOU AER CURAT !

Imediat dupa amicalul sustinut sambata in compania echipei din Cuza Voda, incheiat cu scorul de 6-0 in favoarea briliantelor, conducerea impreuna cu antrenorul au definitivat lotul care urma sa faca deplasarea in cantonamentul de la munte de pe data de 20.02.2012.
Asa cum jucatorii au fost obisnuiti in fiecare an, conducerea impreuna cu Emil (Ciortan) au aranajt un stagiu de pregatire de 7 zile in mijlocul muntilor pentru ca Ilie &Co. sa pregateasca in liniste viitoarea si mult asteptata promovare.
Din lotul Venusului deplasat acolo  lipsesc cativa jucatori cu state vechi la echipa, cum ar fi: Mustata Florin, Badea Benone, Constantin Mihai (probleme personale) dar si Scaieteanu Doru (plecat in Spania). In stagiul montan, noile achizitii (3 la numar) si-au facut si ele aparitia, urmand ca imediat dupa intoarcere acestia sa semneze cu Venus, ei deja debutand in amicalul de sambata.
Ilie Zeciu, pe langa cele doua meciuri programate cu echipe din judetul Olt (miercuri si sambata) a pregatit un program dibalic pentru brazilienii judetului cu doua antrenamente pe zi, acestia vazand mingea destul de rar.

Teodorescu Daniel (fost jucator al Venusului in sezonul 2006-2007) , Lupu Gabriel (Neymar),  Ene Mugurel au fost numele noi ce au facut parte din lotul Independentei la munte, jucatori ce au semnat deja cu Venus, alti doi sunt asteptati sa-si puna semnatura pe contractele de joc inaintea inceperii returului. Este vorba de un atacant constantean si un mijlocas ce a evoluat la Popesti Leordeni alaturi de Lupu Gabriel.
O certitudine o reprezinta insa atacantul Ilie (Cernavoda). Dobrogeanul ce a facut senzatie in campionatul trecut  se reintoarce la Venus numai dupa o jumatate petrecut in Spania la Taragona. Acesta este asteptat pe data de 5 sa se alature echipei.

Brezoi - Venus 2-2 in primul amical al cantonamentului . Au marcat: Oprea Adi si Petcu Ionut.
Hidroelectrica Valcea - Venus 4-1 . Pentru Venus a marcat Lupu Gabriel.
Perisani - Venus 3-2 . Au marcat : Lupu Gabriel si Porumbel Fanel


joi, 26 ianuarie 2012

PAREREA TA CONTEAZA !!



Dupa cum bine v am obisnuit, fanii au posibilitatea sa comunice cu echipa si conducerea clubului prin site-ul nostru. O noua provocare lansata de blogul nostru este aceea de a propune pentru echipa achizitii/plecari pentru aceasta pauza de iarna (daca e nevoie).
Asadar asteptam propunerile dumneavoastra pentru returul ce urmeaza sa inceapa in luna martie.

duminică, 25 decembrie 2011

Venus Independenta ureaza tuturor suporterilor Craciun Fericit!

Conducerea si jucatorii Venusului transmit un mesaj calduros catre toti suporterii echipei noastre.


"Craciun fericit si un an nou plin de impliniri."
Anghel Constantin, presedinte de onoare

“Cu ocazia Sarbatorilor de iarna le dorim suporterilor Venusului si tuturor romanilor Sarbatori fericite si un 2012 plin de bucurii”
Ion Radu, director sportiv

“Le doresc tuturor fanilor Venusului un Craciun Fericit si cu pace in suflet. Sper sa fie alaturi de noi si anul viitor la fel cum au facut-o in acest an. Un an nou fericit plin de implinire. Imi doresc ca anul viitor sa le aducem mai multe bucurii”
Ilie Zeciu, antrenor principal

“Va urez Sarbatori Fericite si va doresc ca anul 2012 sa fie mult mai bun si cu realizari mult mai frumoase. Vreau sa le transmit tuturor suporterilor nostri ca speram sa ne intalnim la finalul acestui sezon pentru a sarbatorii promovarea”
Oprea George, antrenor secund

“De sarbatori urez tutor suporterilor Venusului bucurie in case, mese imbelusgate si un Mos Craciun darnic. Sa uitam macar pentru cateva clipe de rautati, conflicte si sa ne propunem sa fim mai buni. Sanatate  (ca-I mai buna decat toate) si iertare de pacate”

Coman Catalin

“Craciun Fericit plin de bucurii. Sarbatorile de iarna sa va aduca liniste in suflete”
Cinaru Cristian

 “Tuturor suporterilor  le doresc multa sanatate, clipe frumoase alaturi de cei dragi si un sincer La multi ani.
Condei Daniel

“Cu ocazia sarbatorilor de iarna le urez tuturor suporterilor Venusului, multa sanatate, fericire si tot ce isi doresc. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi”
Mustata Florin

“Magia Sarbatorilor sa va aduca sclipiri de bucurie si ganduri frumoase, sanatate din belsug si implinirea tuturor dorintelor. La multi ani!”
Constantin Mihai

“Carciun Fericit si un nou an plin de impliniri”
Oprea Adi

“Le doresc tuturor suporterilor Venusului un Craciun linistit si imbelsugat, multa sanatate si implinirea tuturor dorintelor. Craciun Fericit!”

Badea Gabi

“Craciun Fericit si multa sanatate. Va doresc un an 2012 plin de bucurie”

Scaeteanu Doru

“Le urez suporterilor Venusului un Craciun Fericit si multa sanatate. Sa aveti parte de Sarbatori linistite”

Porumbel Fanel

“Sarbatori Fericite! Fie ca in anul ce urmeaza sa avem mai multe bucurii si rezultate frumoase. Sper sa avem parte de cel mai frumos an! Forza Venus!”
Petcu Ionut

“Multa sanatate, Sarbatori Fericite si implinirea tuturor dorintelor”
Catana Daniel

“Cu ocazia sarbatorilor doresc tuturor fanilor Venusului multa sanatate, fericire si sa fiti in continuare alaturi de noi pentru a ne purta spre performante mai mari. La multi ani!”
Furdui George

marți, 6 decembrie 2011

CRACIUN FARA CADOURI PENTRU VENUS ..



           
                                Venus – Modelu 0-1
                                   (Baraitaru M.)

Dupa ce zdrobise cu 8-0 Tricoloru , pentru Venus venise ziua marelui derby , cel cu Inainte Modelu de pe teren propriu. Cu doua galerii frumoase ce si sustineau favoritele ca pe marile stadioane , jocul statea sa inceapa.
O lupta surda la mijlocul terenului ce dadea impresia ca echipele isi iau pulsul de inceput . Minutul 15` este primul din minutele cu ghinion pentru Independenta , Furdui George iese accidentat la sold lasandu-i locul in teren zecarului Mustata. La numai 5 minute vine randul si lui Porumbel sa se accidenteze, de data aceasta o entorsa urata il impiedica sa joace la 100%, ambitionat ramane in teren. Vine si fatidicul minut 30` , scurtcircuitul meciul se produce atunci cand centralul constantean dicteaza penalty la un hent clar in careul Modelului. Executa Oprea Adi , nepotrivit pentru un derby , scarita lui trecand peste poarta modelenilor. Venus parea ca nu resimte socul si mai rateaza cu seninatate doua ocazii bune prin acelasi Oprea si Constantin.
Incepe repriza a doua , Venus forteaza trecand inca o data pe langa deschiderea scorului prin Porumbel . Si cum in fotbal ocaziile se razbuna , in minutul 63 `, Baraitaru Mihai reuseste sa deschida scorul la un contraatac rapid ce a surprins toata apararea Venusului. Asadar 0-1!
Urmeaza un asalt la poarta modelenilor , Marcu loveste bara transversala , Mustata trimite cu capul in bratele portarului din 8 metri , Oprea Adi nu cadreaza la o lovitura de cap din 3 metri, oaspetii multumindu-se sa si adaposteasca avantajul , scapand pe contraatac in doi pe axa Baraitaru –Niculae ce au pus in pericol de inca 3 ori poarta lui Craciun., nereusind sa dubleze avantajul echipei lor. Ultima ocazie apartine tot Venusului prin Tarabaseanu care pune capul si trimite un pic pe langa bara din stanga.
Arbitrul constantean pune capat meciului dupa 94 de minute , un arbitraj impecabil , fara a iesi in evidenta lasand derby`ul disputat doar de jucatorii din teren . Venus pierde la Independenta dupa 4 ani , pierzand si primul loc in detrimentul Modelului.





Echipa de start a Venusului :
Craciun – Tarabaseanu , Radu , Cinaru – Constantin , Furdui , Munteanu , Porumbel , Catana – Oprea Adi , Scaieteanu

Au mai intrat :
Mustata<->Furdui , Brasoveanu<->Porumbel , Marcu<->Constantin , Gheorghe<->Scaieteanu

“E foarte greu sa pierzi intr-un asemenea meci , e frustrant cum s-a desfasurat partida si n`am reusit sa castigam. Minutul cu penalty a fost cheia meciului. Ne-am felicitat adversarii , suntem prieteni cu toti de pe vremea cand eram juniori .  A fost un joc frumos , pacat ca nu am reusit san e mentinem pe primul loc sa facem un cadou tuturor fanilor locul 1 de craciun. Ne revansam in retur !” – a declarat Cristi Cinaru (cel mai bun om al Venusului)

joi, 1 decembrie 2011

CAND VISELE ALTORA, NU DEVIN REALITATE ...

In fotbal e o vorba de cand lumea, “echipa de pe primul loc va fi intotdeauna contestata, indiferent de merita ori nu”. Este si cazul Venusului, intr-un articol ridicol aparut in aceasta saptamana in SportCalarasean, acolo unde Venus era acuzata ca a castigat fraudulos meciul cu Gradistea. Total eronat, ziaristul in cauza nici nu a fost macar prezent la meci, probabil a comentat meciul din cronica scrisa de “nemuritorul” Gabriel Mitu (jucatorul, antrenorul, maseorul, delegatul Gradistei, cel care nu scapa niciodata fara a fi eliminat, chiar si atunci cand se afla pe banca tehnica).
Un comentariul dat de un frustrat suna astfel: “asa ceva n-am mai vazut de cand sunt in fotbal…daca venus nu era ajutata de arbitri, noi eram pe primul loc…in retur nu ne mai opreste nimeni FORZA INAINTE MODELU” – uitand de altfel ca fotbalistii Independentei au dat cu Modelu de pamant in etapa a 2-a cu tot cu Ionel Ivanciu “al lor”.
Revin acum, de ce ar trebui contestata Venus ?
Independenta are un patron caruia nu-i place sa iasa in evidenta si probabil asta deranjeaza, un patron care de la intrarea sa in fotbalul judetean a tintit numai locurile fruntase, creand in fiecare an echipa cu mult peste media campionatului, jucatori cu nume in fotbalul judetean, cu primele de victorie achitate la zi, ceva rar chiar si la liga a 2-a, si nu numai. In acest an, la Independenta s-a finalizat si constructia stadionului din comuna, o splendoare de arena, premiera in liga a 4-a, asa cum nu se mai vazuse pana acum. Venus e o echipa speciala ce a ridicat mult nivelul din acest esalon, asta pentru ca toate echipele vor sa tina pasul cu ea, exagerat de putine reusesc. Cum ar fi acest fotbalul la nivel de judet fara echipa condusa de Ilie Zeciu? (merita un exercitiu de imaginatie)
In concluzie, tu “liga tractoristilor” nu-ti meriti deloc regina, VENUS merita ceva mai bun, de aceea conducerea impreuna cu jucatorii si staff`ul tehnic nu-si mai permit o ratare a promovarii in acest an!

luni, 28 noiembrie 2011

JOC SLAB, REZULTAT EXCELENT!

                  VENUS - Gradistea 1-0
                         (Porumbel)

Pe un teren inghetat din cauza vremii, Venus pornea drept mare favorita in partida de sambata cu Gradistea, numai ca jocul briliantelor nu s-a ridicat la nivelul celorlalte runde, scartait pe alocuri. In minutul 30`, Mustata scoate penalty la un duel in careul Dunarii dar Oprea Adi (campionul ratarilor din acest meci) executa slab si da posibilitatea portarului advers sa respinga in corner. Se intra la cabine cu scor alb, imediat dupa pauza, mustruluiti serios la cabine de Ilie Zeciu, Venus reuseste deschiderea scorului prin Porumbel care reia din unghi la coltul lung o pasa venita de la Adi Oprea. S-a terminat 1-0 la finalul celor 93 de minute, rezultat ce face pe Venus campioana de toamna, fara a cunoaste gustul infrangerii. De consemnat este faptul ca, de cate ori Independenta a terminat campioana de toamna, doar o singura data nu a iesit invingatoare la finalul stagiunii.

Echipa de start a Venusului: Craciun - Coman, Vlad, Tarabasanu - Furdui, Mustata, Constantin, Porumbel, Catana, Scaeteanu, Oprea
Schimbari: Marcu <-> Constantin, Cinaru <-> Mustata, Brasoveanu <->  Scaieteanu, Muha <-> Porumbel

"Un joc greu, mai greu decat ne asteptam, la pauza au realizat si ei ca trebuie sa fim mai calmi in fata portii si sa inscriem. Totusi n-am jucat decat la 30% din potentialul nostru, oricum inseamna mult sa castigi chiar si atunci cand joci prost." a declarat Zeciu la conferinta de presa.

luni, 14 noiembrie 2011

VANT PUTERNIC, MASINARIA DE FOTBAL FUNCTIONEAZA PERFECT!

                   Dragos Voda - Independenta 0-3
                  (Scaeteanu, Oprea Adi, Mustata)

Pe un frig patrunzator, Venus se deplasa la Dragos Voda pentru disputa cu echipa ce anul trecut incurcase, pe acelasi teren pe Venus, scor 0-0. De data aceasta Venus a intrat mult mai hotarata pe teren, incercand sa transeze meciul inca din primul mitan. Chiar daca la pauza scorula fost unul alb, in cea de-a doua repriza lucrurile au stat complet diferit. La 5 minute dupa reluarea celei de-a doua reprize, Venus reuseste sa deschida scorul prin Scaeteanu cu un sut sub bara din 6 metri la o graseala din partea portarului advers. Asadar 0-1!
Minutul 54`, Porumbel il serveste perfect pe Oprea Adi in fata portii, acolo de unde varful si totodata golgeterul campionatului (22 goluri) nu iarta trimitand sub transversala din 10 metri radicand scorul la 0-2 !

Jocul mergea perfect, golul trei plutea in aer, iar in minutul 83`, responsabilul Venusului cu golurile de generic, Mustata, isi demonstreaza inca o data clasa cand dintr-o centrare in forta de pe partea drepata a lui Petcu Ionut il gaseste nemarcat la 15 metri pe Musty care inscrie cu un volee de senzatie din cadere sub bara nefericitului din poarta lui Dragos Voda. Scor final 0-3 iar “Barcelona judetului” se se relaxeaza enervant de bine in fotoliul de lider al seriei C.

Echipa de start a Venusului: Condei, Cinaru, Vlad, Tarabasanu, Furdui, Constantin, Munteanu, Porumbel, Catana, Scaeteanu, Oprea
Schimbari: Marcu <-> Scaeteanu, Mustata <-> Constantin, Brasoveanu <-> Catana, Petcu <-> Porumbel


In meciul juniorilor, trupa condusa de pe banca de bravii Radu Lilian si Dan Giurcan au mai reusit sa faca o victima prin pustii minune condusi de ei. Viitoarele briliante au executat “juniorii” celor din Dragos Voda cu scorul de 3-, hatt`rick`ul lui Chirita Cristian (15 ani ,un nume ce trebuie notat) aducand cele trei puncte Vensului.


De remarcat este faptul ca Venus va sta sambata, iar miercuri, Ilie Zeciu a planificat un amical la Oltenia cu echipa din localitate ce activeaza si ea in divizia D cu incepere de la ora 14.00, asta pentru a-si tine in priza elevii pentru meciurile ce urmeaza.

miercuri, 9 noiembrie 2011

GALAXIA VENUSULUI PIERDE DRAGALINA IN SPATIU .. !

Venus - Dragalina 5-0
                             (Oprea Adi 4, Munteanu)

Cu o pofta incredibila de goluri dupa jocurile mai putin reusite pe la jumatatea campionatului, Venus a mai umilit o adversara in fieful sau. Unirea Dragalina si-a asteptat de 11 etape randul sa plece de la Independenta cu capul plecat.
Masinaria de fotbal a Independentei s-a pornit chiar din minutul 3, atunci cand golgeterul campionatului, Oprea Adi l-a invins cu o lovitura de cap superba pe portarul advers. Venus a continuat sa-si toace marunt adversarul iar cu un minut inainte de pauza, acelasi Oprea mai inscrie o data, de data asceasta lobul este solutia pe care Adi o alege sa-si execute adversarul din poarta urcand scoru al 2-0.
Dupa pauza, nou intratul Marcu il serveste cu o pasa parca venita cu gol cu tot pe neobositul Oprea care pune latul si duce scorul la 3-0.
Golul patru era inevitabil la felul cum lucruile stateau in teren, iar in minutul 70` Munteanu trece de 4 adversari intr-un slalom demn de un schior adevarat, ajungand fata in fata cu portarul il ridiculizeaza si pe acesta trimitand lejer in poarta goala.
Si ca "manita" sa fie completa, Adi Oprea inscrie si al patru-lea sau gol din acest meci, indeplinind o simpla formalitate dupa o pasa venita cu exteriorul in fata portii de la Muha. Scor final 5-0!

"Un meci controlat de noi cap-coada,  jucat cu zambetul pe buze timp de 90 de minute, tabela putand arata acum un scor fluviu daca se reflecta pe ea tot ce s-a intamplat in teren. Multumim publicului pentru sustinere, nu-i vom dezamagii !" - a declarat Coman Catalin, capitanul de drept al Venusului la finalul partidei, accidentat la acest meci .

luni, 31 octombrie 2011

"2" MANITA

Atletic Dorobantu – Venus Independenţa 1 - 10 [Constantin Mihai, Scaeteanu Doru (2), Porumbel Fanel (2), Oprea Adi (2), Brasoveanu Marius (2), Mustata Florin]






Echipa de start a Venusului:
 Condei 
       Cinaru       Vlad        Tarabasanu    
       Furdui     
       Constantin        Mustata     Porumbel    Catana     
       Scaeteanu      Oprea      
Schimbari:
Muha <-> Cinaru     Brasoveanu <-> Constantin     Petcu  <-> Catana     Popa <-> Oprea  

"Un antrenament bun pentru echipa mea astazi, pe un teren de-a dreptul hilar, foarte ingust, n-am intalnit pana acum asemenea suprafata de joc, dar cu toate acestea jucatorii mei s-au acomodat repede terenului si au facut spectacol asa cum, Venus, si-a invatat simpatizantii de la infintarea ei, bucurand lumea prezenta la meci ." - a declarat la sfarsitul meciului Zeciu

luni, 24 octombrie 2011

CA TOT VINE IARNA, VENUS A FACUT CADOU FANILOR O "MANUSA" CU ZAREA...

                        VENUS - Cuza Voda 5-0
         (Mustata, Scaieteanu, Marcu(2), Porumbel)

Dupa trei jocuri mai putin reusite, Venus trebuia sa spele un pic din rusine in meciul contra celor din Cuza Voda. Veniti cu ganduri mari la Independenta, echipa din apropierea cantonului a fost linistita repede de briliantele Venusuui, care dupa 17 minute aveau deja un avantaj de trei goluri pe tabela. Dupa pauza, apetitul de gol al Independentei s-a mai vazut de doua ori pana la final, cand dupa ultimul fluier al arbitrului tabela indica o "manusa" la 0, asa cum ii placele liderului de galerie Goe, sa spuna!

Echipa de start a Venusului:
 Condei 
       Coman       Vlad        Tarabasanu    
       Cinaru     
       Constantin        Furdui     Porumbel    Mustata     
       Scaeteanu      Marcu      

Schimbari:
Badea <-> Coman     Catana <-> Constantin     Munteanu <-> Vlad     Oprea <-> Scaeteanu


GOLURILE PARTIDEI !

Min. 3` - Cinaru trimite o pasa excelenta pe culoar pentru Mustata care cu un ultim efort ciupeste mingea trimitand`o peste portar, deschizand scorul foarte rapid. Asadar 1-0!
Min. 8` - Scaieteanu inscrie din lovitura indirecta din interiorul lui 16 cu un sut violent sub bara, urcand scorul la 2-0 !
Min. 16` - Marcu duce scorul al 3-0 cu un sut plasat dupa o faza bine construita de echipa noastra.
Min. 65` - Porumbel isi mai arata inca o data clasa cand inscrie pentru 4-0 din lovitura libera.
Min. 75` - Marcu isi trece in cont dubla dupa o faza trasa la indigo cu cea din care a marcat primul sau gol. 5-0 !

"Ne-am descatusat un pic dupa jocurile mai putin bune, am intrat mai relaxati, mai stapani pe noi si rezultatul din teren s-a vazut. Oricum nu poate sta cineva in fata Venusului cand echipa este cu mintea 100% in meci. Barceona a facut 0-0 acasa, noi de ce sa fim criticati dupa un 1-1 in deplasare cu o contracandidata? - a rabufnit Cinaru la sfarsitul partidei.

In celalalt joc, juniorii Independentei, condusi de pe margine de "fabricantul de talente", Dan Giurcan,  au invins la limita, scor 1-0 formatia mica a Zarei. De remarcat este faptul ca formatia mica a Venusului are cea mai scazuta medie de varsta din actualul campionat (14 ani).